FAQ
Často kladené otázky

 • Chcel by som prísť študovať , ale nie som si istý, či si nájdem po škole uplatnenie.
Ak sa absolvent FCHPT niečoho naozaj nemusí báť, je to uplatnenie. Naša fakulta ponúka také široké možnosti sebarealizácie a to v rôznych témach, že ako absolvent školy máte obrovskú konkurenčnú výhodu oproti ostatným. Máme veľkú výhodu, že náš vedecký výskum aj vzdelávacia činnosť vždy reflektujú na aktuálne trendy súčasnosti. Dnes je to najmä dôraz na ekológiu, ale aj efektivitu, či ľudské zdravie. Sme si istí a prax nás už naučila, že naši absolventi si veľmi rýchlo nájdu prácu a to poväčšine už počas školy.
 
 • Počul som, že fakulta je príliš náročná a učivo veľmi ťažké.

Počuli ste správne. Preto je však naša fakulta najlepšou technickou fakultou v krajine. Úsilie našich študentov nie je márne. Kto chce byť naozaj dobrý, musí preto aj niečo obetovať. Po rokoch štúdia však prichádza úspech – v podobe častokrát medzinárodného uznania, služobných ciest do zahraničia, v podobe spoluprác s vedeckou špičkou. Naši absolventi dnes pracujú na Harvarde, v Oxforde a sú renomovanými odborníkmi vo svojich oblastiach. A to si chceme udržať.
 
 • Bojím sa, že mám v matematike a chémií ešte stále medzery a že učivo nezvládnem....

Rátame s tým, že nie všetci stredoškoláci majú rovnakú úroveň ovládania prírodných vied. Preto ponúkame aj takzvaný nultý konverzný ročník. Funguje to tak, že sa študent prihlási na štúdium našej fakulty štandardným spôsobom, a však neprihlási sa na klasický trojročný bakalársky program, ale tzv. štvorročný konverzný. Po zápise je normálne evidovaný ako vysokoškolák, riadny študent našej fakulty, navštevuje naše prednáškové sály a učebne, a však – je upravená jeho učebná látka. Rok sa cielene pripravuje na to, aby doladil svoje schopnosti a vedomosti v prírodných vedách.
 
 • Čo ak zistím, že to nepotrebujem – nestratil som rok úplne zbytočne?

Nestratil. Pretože kedykoľvek vyhodnotíte, že chcete nastúpiť do riadneho prvého ročníka štúdia, bude Vám to umožnené. Mechanizmus funguje aj opačne: Ak sa prihlásite na trojročný bakalársky program a zistíte, že sa predsa len potrebujete doučiť niektoré veci, bude Vám umožnený prestup do konverzného ročníka. Funguje to samozrejme bez sankcii, bezplatne. Cieľ je komfort študenta.
 
 • Koľko ma bude stáť štúdium?

Štúdium na našej škole je bezplatné. Náklady, ktoré si študent musí uhradiť sám, sú bežné ako aj na iných štátnych školách. Bude musieť dokúpiť si niektoré knihy, pomôcky, električenku, ubytovanie a stravu. Výhoda našej fakulty spočíva v tom, že sme v centre Bratislavy, takže väčšina vecí je na dosah ruky pešou chôdzou. Stravovacie zariadenia máme priamo na fakulte – študenti majú zľavnené raňajkové aj obedové menu, platia cez takzvaný kredit systém.
 
 • Aké ubytovanie mi fakulta ponúka?

Ubytovanie sa študentovi prideľuje na základe bodovacieho systému STU, ktorý si môžete preštudovať tu. Z praxe však vieme, že väčšina našich študentov končí na internáte Mladá Garda. Je to vynikajúci, ak nie najlepší internát v Bratislave, ktorý ponúka čisté a zrekonštruované izby, perfektné spoločné priestory, kde sa pravidelne organizujú spoločenské akcie. Ponúka obrovské možnosti športového vyžitia, keďže súčasťou jeho vybavenia je moderná bežecká dráha a udržiavané priestory pre iné klasické športy. Okrem toho ste z internátu za 10 minút na fakulte električkou, ktorá stojí priamo pred internátom. Oproti ubytovaniu sa nachádzajú potraviny Lidl a McDonald´s.
 
 • Mám rád šport. Sú priamo na fakulte možnosti športového vyžitia?

Je ich niekoľko. Fakulta má vlastnú plne vybavenú posilňovňu so spinningom a moderným fitness zariadením. Organizujú sa pravidelné skupinové cvičenia. K dispozícií je takisto plaváreň a veľa iných športových zariadení, ktoré sú spravované častokrát aj samotný tréning je vedený profesionálmi z OTVŠ.
 
 • Ako vyzerá na fakulte spoločenský život?

Na fakulte to žije. Študenti majú svoj spolok, ktorý sa volá CHEM. Častokrát sa stretávajú mimo študijných hodín, aby sa venovali hrám, neformálnej zábave. Organizujú každoročnú Beániu chemikov, Chemshow a Chemday. Sú to akcie, na ktorých sa môže človek vždy slobodne zúčastniť, spoznať nových ľudí, veľakrát z iných vedných disciplín. Naši študenti sú priaznivcami vedy a chémie, prečo sú často posielaní na rôzne veľtrhy a do médií, naposledy to bolo Teleráno.
 
 • Nie som gymnazista. Skončil som bežnú odbornú strednú školu. Mám na to, aby som študoval na FCHPT?

Samozrejme, že máte! Je celá plejáda ľudí, ktorí nie sú gymnazisti a úspešne skončili štúdium na našej fakulte. Dokonca sa niektorí z nich uchytili tak veľmi, že sú dnes váženými vedcami doma aj v zahraničí. Všetko je to v hlave – kto chce a dá do toho všetko, bude úspešný.
 
 • Ako je to s ERAZMOM? Umožňuje fakulta výmenné pobyty v zahraničí?

Umožňuje a sú dokonca využívané v hojnom počte. Naši študenti už precestovali svet, no najčastejšie chodia do Španielska, asi kvôli príjemnému podnebiu :-) Najviac zahraničných ciest si však užijete ako absolvent. Naši mladí doktorandi boli už hádam všade. Od Nemecka, cez Francúzsko, Anglicko, Čínu, Kaliforniu až po Japonsko.
 
 • Asi pôjdem radšej študovať do zahraničia. Myslím si, že tam mi ponúknu kvalitnejšie štúdium.

Je to samozrejme Vaša voľba. Ale zo skúsenosti vieme, že je to častokrát naopak. Zahraniční študenti chodia na stáže k nám, pretože doma nemajú také moderné vybavenie laboratórií ako máme my. U nás sa nachádza skutočne špičková technika. Preto sa dnes napríklad na katedre biotechnológií alebo biochémie robí už aj množstvo komerčného či zahraničného výskumu.


Nenašiel si odpoveď na svoju otázku? Pokojne sa nám ozvi a radi Ti odpovieme! Pošli email na: monika.chorvathova@stuba.sk
 
Na začiatok