Mladý vedec Juraj je chemik aj programátor
Vo svete dokazuje, že slovenská veda má obrovský potenciál

Juraj Oravec je mladý docent z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave. Nemal ani 30, keď prednášal na univerzite v Šanghaji a vďaka automatizácií, ktorej sa venuje, už precestoval skoro celý svet. Juraj Oravec je inšpiratívny slovenský vedec, ktorý je dôkazom toho, že štúdium techniky má v dnešnej dobe obrovský zmysel. V rozhovore nám prezradil, prečo je slovenská veda uznávaná aj v zahraničí, ako vyzerá spolupráca so svetom, ale aj to, ako vyzerá bežný deň vedca.
 
  • Začnime tvojimi úspechmi a prácou, ktorej sa venuješ. Ako je možné, že je taký mladý vedec zo slovenskej univerzity pozvaný, aby spolupracoval na výskumoch na univerzitách svetového formátu?
Pracujem na ústave, kde dostávame veľa príležitostí prezentovať výsledky našej práce. Po automatizácii a robotizácii je stále väčší dopyt, a tak niet divu, že sa im vo veľkej miere venuje aj vedecký svet. My sme pomerne húževnaté oddelenie. Kto je ochotný venovať vede svoj čas a úsilie, tak môže dosiahnuť výsledky, ktoré budú akceptované aj v zahraničí. Ja som nemal ešte ani 30, keď som prednášal skoro po celom svete. Od Bostonu na západe až po Šanghai a Osaku na východe. A to nezdôrazňujem preto, aby som sa chválil, ale preto, aby bolo jasné, že aj slovenská veda má potenciál.
  • Precestoval si už kus sveta, vedel by si porovnať úroveň a kvalitu univerzít na Slovensku a v zahraničí? 
Samozrejme, že tie rozdiely sú. Ale z hľadiska vedomostí sme na tom veľmi dobre, naša fakulta skutočne vychováva expertov. Technické vzdelanie má obrovskú výhodu, lebo prírodné zákony sú univerzálne a majú globálnu platnosť. Kamkoľvek na svete som prišiel, dorozumievanie išlo ľahko. Máme spoločný jazyk - jazyk matematiky, rovníc, vzorcov, vďaka čomu je možné, aby sme sa dopĺňali, aby sme vytvárali medzinárodný tím a pracovali na spoločných projektoch. 

Celý článok si prečítajte TU >>

Zdroj: www.startitup.sk
    

Zaujímavé články - PREČÍTAJTE SI:

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE  
Na začiatok