Tím profesora Pavla Alexyho predstavil vynález svetových rozmerov
Náš bioplast si žiadajú v Oxforde

Poriadny úspech! Tím okolo profesora Pavla Alexyho (60) z STU vyvinul špeciálny bioplast - Nonoilen. Unikátny je tým, že na rozdiel od iných bioplastov sa nevyrába so syntetickými prísadami ani z fosílnych zdrojov.

Je 100 % z prírodných surovín a má potenciál nahradiť väčšinu plastov. Podľa profesora Alexyho je z Nonoilenu možné vyrobiť prakticky čokoľvek - od pohárov až po náplň do 3D tlačiarní. Záujem majú už aj z Oxfordu.

Profesor Alexy sa s kolegami venuje problematike ekologických plastov už od 90. rokov. Prešiel z vodou rozpustných fólií až na plne obnoviteľné a biodegratovateľné plasty. „Prvá myšlienka pustiť sa do výroby takéhoto bioplastu prišla niekedy v roku 2007. V roku 2011 sme podávali prvý patent a v 2017 druhý,“ opisuje výskum profesor.

Podľa neho je Nonoilen širokospektrálny materiál, ktorý obsahuje mnohé zložky, ktoré sa dajú rôzne modulovať. V spolupráci s STU produkuje granulát Nonoilenu firma Panara v Nitre, no finálne produkty vznikajú inde. „Keď niekto príde a povie, že chce napríklad tácku, my musíme vedieť, aké vlastnosti musí mať materiál, aby to mohla byť tácka. Potom vieme vyrobiť granulát, z ktorého niekto ďalší vyrobí tácku,“ poodhalil postup profesor Alexy.
 
  • Expandujú do zahraničia?

Pre špecifické vlastnosti je Nonoilen skutočne svetovým unikátom. Bioplastov síce existuje veľa, no Nonoilen je prvý, ktorý neobsahuje nič, čo by pochádzalo z ropy. „Taktiež vydrží pomerne vysoké teploty. Vďaka tomu nehrozí to, čo sa stalo vo filme Pelíšky, teda že sa plastová lyžička deformuje v horúcej káve, odkazuje profesor na legendárnu scénku z kultového filmu.

Vývoj Nonoilenu však stále ešte nie je na konci. Počet členov jeho tímu sa z roka na rok mení. V priemere má 12 ľudí. Svoj výskum realizovali v laboratóriách STU na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie aj so spomenutou firmou v Nitre. V priebehu dvoch mesiacov sa s tímom chystá inštalovať výrobnú linku v Nitre s kapacitou 4 200 ton granulátu ročne. Upozorňuje však, že ide len o štartovací bod.

„Už teraz je o tento materiál vo svete veľký záujem. Kontaktovali ma napríklad ľudia z Oxfordu, že by ho chceli používať ako nosný materiál pre náplň do 3D tlačiarní,“ uzavrel profesor, ktorý s tímom oslovuje slovenské firmy a neskôr sa chystajú expandovať do zahraničia.
 
  • V čom je špecifický?
100 % z obnoviteľných zdrojov
- 100 % biodegradovateľný (úplne rozložiteľný na oxid uhličitý, vodu a biomasu)
- 100 % kompostovateľný v priemyselnom alebo domácom komposte
- Jediný recyklovateľný bioplast s komplexnými vlastnosťami.
- Má uzavretý životný cyklus založený na princípe „vráťme prírode, čo z nej berieme“.
- Kompost má pozitívny vplyv na pôdu.
- Je tvarovateľný (modifikovateľný), dá sa prispôsobiť požiadavkám klienta.
- Dokáže mať rôzne podoby, formy a vlastnosti.
 
  • Čo sa z neho dá vyrobiť?
- príbory a riad
- nádoby (taniere, poháre, misky)
- ochranné obaly
- hračky
- fľaše a nádoby na kvapaliny
- hygienické pomôcky
- vrecká, vrecia, tašky


Zdroj PR: www.cas.sk


 

Zaujímavé články - PREČÍTAJTE SI:

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE  
Na začiatok